logo

•• Ako upraviť strukoviny? ••
 

Látky obsiahnuté v šupkách spôsobujú nafukovanie. Šupky odstránime prepasírovaním, alebo môžeme strukoviny variť s niektorými bylinkami, napríklad bazalkou, saturejkou alebo šalviou.
Niektoré druhy sa konzumujú v čerstvom stave, napr. hrach, fazuľa, bôb, cícer. Trvanlivosť strukovín je pomerne dlhá a nie sú náročné na skladovanie.

Mnohých možno odrádza pri konzumácií zvýšená plynatosť. Spôsobujú ju oligosacharidy, ktoré nevie naše telo dobre spracovávať. Dostávajú sa v nezmenenej podobe až do hrubého čreva, kde sú skvasené mikroflórou. Pri kvasení potom vznikajú plyny, predovšetkým oxid uhličitý. Nepríjemné nadúvanie však môžeme veľmi obmedziť.

Oligosacharidy sa rozpustia vo vode pri dlhšom namáčaní. Keď po dostatočne dlhom namočení vodu vylejeme a nahradíme ju novou, zbavíme sa i týchto cukrov. Ďalej môžeme pri príprave strukovín používať i korenie odstraňujúce nadúvanie – bazalku, ligurček, majoránku, saturejku, tymián, cesnak či cibuľu. Oligosacharidov sa tiež zbavíme, keď strukoviny pred kuchynskou úpravou necháme naklíčiť, sú potom obzvlášť krehké a naviac sa u nich výrazne zvýši podiel vitamínu C, čo nie je v predjarnom období tiež na zahodenie.

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...